У п’ятницю, 17 листопада, о 21:00 на телеканалі Суспільне Культура відбудеться пряма трансляція церемонії вручення "Нагороди Пам'яті народів" — премії, якою щорічно відзначають людей за їхній внесок у боротьбу з тоталітаризмом.
Цього року лауреатами премії стали п’ять діячів, серед яких — український священник Василь Вирозуб.
Подія відбудеться у Національному театрі у Празі.
Коментуватиме прямий ефір урочистої церемонії ведуча телеканалу Суспільне Культура Софія Челяк.
"Нагорода Пам'яті народів" — проєкт чеської громадської організації "Post Bellum" у співпраці з суспільними мовниками Чехії, Словаччини та України. Премію вручають особистостям, які своїм життям довели, що честь, свобода та людська гідність — не пусті слова. Лауреатів премії щорічно обирають серед учасників проєкту "Пам’ять націй", який збирає історії живих свідків важливих історичних подій: ветеранів війни, політв’язнів, учасників руху опору, тих, хто пережив Голокост, переслідуваних письменників чи представників підпілля, скаутів, вірян церкви та багатьох інших. На початок 2022 року проєкт містив майже 14 000 історій.
Василь Вирозуб — український священник, капелан, кавалер ордена "За заслуги" III ступеня (2022). У 2013 році Василь Вирозуб допомагав учасникам Революції Гідності, невдовзі після того пішов на фронт, став військовим капеланом. 25 лютого 2023 року Василь Вирозуб разом з рятувальниками вирушив на острів Зміїний, щоб забрати тіла українських прикордонників, яких вважали загиблими. Судно рятувальників захопили росіяни, і священник потрапив у полон, де зазнавав нелюдських катувань потягом 70 днів. Був звільнений в результаті обміну.
"До тих пір, поки війна не завершиться, ми всі на цій війні, бо кожен повинен займатися своєю працею: військовослужбовець — на передовій, той, хто хліб збирає чи працює на полі — він також робить свій внесок у перемогу, і так кожен… Ми бачимо, що Бог з нами, Бог бореться за тих, хто відстоює правду", — сказав Василь Вирозуб в інтерв’ю Суспільне Новини.
Окрім Василя Вирозуба, "Нагороду Пам'яті народів" цьогоріч отримають Ян Літоміський та Марі Кланґ (Марія Кланґова) з Чехії, а також Марія Шидова та Єва Карвашова зі Словаччини. Детальніше про лауреатів можна прочитати на сайті Премії.
Зазначимо, що 17 листопада — це державне свято у Чехії та Словаччині, День боротьби за свободу та демократію.
У 2022 році телеканал Суспільне Культура вперше транслював церемонію вручення "Нагороди Пам'яті народів". Лауреатом премії серед інших тоді став український правозахисник Мирослав Маринович.
-- Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.
|